Indoor Group Exercise Classes
INDOOR GROUP EXERCISE CLASSES
Get energized as you enhance your body, mind, and spirit and find inner peace with our indoor, live-streamed, and on-demand professionally-led group exercise classes!
All group exercise classes but the ones listed below are open for online reservation only. You can reserve your spot in the class up to 7 days in advance.
- For help on how to make an online reservation, click here.
- If you cannot keep your registration, click here for the steps on how to cancel an online reservation.
Classes where pre-registration is not needed:
- Aquatone with Karen, Mondays and Wednesdays, 10:15-11:05am
- Aquatone with Natalie, Tuesdays, 9:15-10:05am
- Tai Chi with Carin, Wednesdays, 12-12:50pm
- Meditation with Anita, Wednesdays, 1-1:50pm
- Aquatone with Lori L., Thursdays, 9:15-10:05am
- Aqua Fit with Natalie, Fridays, 10:15-11:05am
- Core + Balance with Carin, Fridays, 12-12:50pm
Melisa Felsen
Group Exercise Supervisor + Fitness Welcome Desk Reception
Group Exercise Classes
Sunday
Monday
10:15 am – 11:05 am Aquatone with Karen (Kroll Family Aquatics Center)
11:00 am – 11:50 am Zumba with Ghazel (Studio B) 11:15 am – 12:05 pm Stretch + Strengthen with Karen (Studio A) 12:15 pm – 1:05 pm Chair Yoga with Jen (Studio A) 6:00 pm – 6:50 pm Mat Pilates with Marjorie (Studio A) 7:00 pm – 7:50 pm Cardio Sculpt with Nicole (Studio B) 7:00 pm – 7:50 pm Yoga with David (Studio A)Tuesday
9:15 am – 10:05 am Aquatone with Natalie (Kroll Family Aquatics Center)
10:00 am – 10:50 am Box + Burn with Anthony (Studio B) 10:00 am – 10:50 am Core Yoga with David (Rosenman Family Gym) 10:00 am – 10:50 am Low + Tone with Maria (Studio A) 11:00 am – 11:50 am Beginner Yoga with David (Studio A) 11:00 am – 11:50 am Low + Tone with Maria (Studio B) 12:00 pm – 12:50 pm Zumba with Ghazel (Studio A) 5:30 pm – 6:20 pm Yoga with Rhonda (Studio B) 6:00 pm – 6:50 pm Butts + Guts with Marjorie (Studio A) 6:30 pm – 7:20 pm Zumba with Ghazel (Studio B) 7:00 pm – 7:50 pm Boxfit with Anthony (Rosenman Family Gymnasium)Wednesday
10:15 am – 11:05 am Aquatone with Karen (Kroll Family Aquatics Center)
11:00 am – 11:50 am Cardio Dance with Desiree (Studio A) 11:00 am – 12:20 pm Chair Yoga/Sound Healing with Jen (Studio B)12:00 pm – 12:50 pm Tai Chi with Carin (Studio A)
1:00 pm – 1:50 pm Meditation with Anita (Studio B)
6:00 pm – 6:50 pm Step + Sculpt with Marjorie (Studio B) 6:00 pm – 6:50 pm Zumba with Desiree (Studio A) 7:00 pm – 7:50 pm HIIT with Desiree (Studio A) 7:00 pm – 7:50 pm Yoga with Alexa (Studio B)Thursday
9:15 am – 10:05 am Aquatone with Lori L. (Kroll Family Aquatics Center)
9:30 am – 10:20 am Body Strong Pilates with Rose (Studio B) 10:00 am – 10:50 am Low + Tone with Maria (Studio A) 10:00 am – 10:50 am Yoga with Elana (Rosenman Family Gym) 10:30 am – 11:20 am Boxfit with Anthony (Studio B) 11:00 am – 11:50 am Stretch + Strengthen with Karen B. (Studio A) 12:00 pm – 12:50 pm Zumba with Ghazel (Studio A) 5:45 pm – 6:35 pm Dance Fusion with Desiree (Studio A) 6:00 pm – 6:50 pm Pilates Fusion with Marjorie (Studio B) 6:00 pm – 6:50 pm Spin with Laura (Spin Studio) 7:00 pm – 7:50 pm Cardio Sculpt with Nicole (Studio A) 7:00 pm – 7:50 pm Yoga with David (Studio B)Friday
10:15 am – 11:05 am Aqua Fit with Natalie (Kroll Family Aquatics Center)
11:00 am – 11:50 am Beginner Yoga with David (Studio B) 11:00 am – 11:50 am Zumba with Ghazal (Studio A)12:00 pm – 12:50 pm Core + Balance with Carin (Studio A)
Saturday